Jsme on-line téměř nepřetržitě. Je to zdravé?

Home / Online / Jsme on-line téměř nepřetržitě. Je to zdravé?

O škodlivosti vysedávání u počítače se hovoří již dlouho, ale nikdo nemluví o tom, jak situaci alespoň trochu zlepšit. Používáme je v práci i v soukromí a už si bez nich nedovedeme život představit. Leckdy ani nemůžeme, neboť jsou prostě součástí naší práce. Co však udělat můžeme, je chránit si zrak pomocí několika drobných triků či zvyků.
foto na monitoru
•             Pohrajte si chvilku s rozlišením, barvami, velikostí písma a najděte tu kombinaci, jež je vám příjemná. Experimentujte. Vždy si parametry nastavení, které vám vyhovovaly, někam uložte.
•             Máte na ploše zářivé obrázky, jiskřivé neb rotující výjevy? Možná je to in, ale věřte, že zaujmout lze i jinak. Zvolte něco v tlumenějších barvách. Kupříkladu foto známé krajiny, lesa. Zelená jak známo uklidňuje.
•             Po každé hodině zírání do obrazovky zavřete na pět minut oči a zakryjte si je dlaněmi. Hluboce dýchejte a relaxujte. Je možné, že se to vašemu šéfovi nebude líbit. V tom případě ho decentně upozorněte, že váš výkon i po kratičkém odpočinku mnohem intenzivnější.
počítač v parku
•             Po obědě nebo při jiné pauze vynechejte klábosení na FB a pusťte si nějakou příjemnou muziku nebo četbu. Samozřejmě také se zavřenýma očima.
•             Pro čtení eknih zvolte vhodnější pozadí, případně i barvu písma. Každému vyhovuje něco jiného, zkoušejte, hledejte. Zpravidla vyhovuje nejlépe béžová coby pozadí a tmavě zelená nebo hnědá pro barvu písma, ovšem i ostatní světlé pastelové barvy se mohou skvěle uplatnit.
•             A konečně to hlavní. Uvědomte si, že technika nám má sloužit a ne nás zotročovat. Je lepší si s kamarády posedět někde v hospodě či u kávy, než si s nimi chatovat.
•             Vypněte někdy mobil, třebas jen na hodinku. Zezačátku vám bude chybět, ale časem, uvidíte…
graf na monitoru
VAŠE ZDRAVÍ, JE OPRAVDU TO NEJCENNĚJŠÍ CO MÁTE. ANI TY NEJDRAŽŠÍ KAPIČKY VÁM ZRAK NEVRÁTÍ. VYPNĚTE OBČAS NEJEN TY PŘÍSTROJE, ALE I SAMI SEBE.

4/5 - (1 vote)