Pozor na večírky

Home / Životní styl / Pozor na večírky

Pod pojmem „životní styl“ si většinou představíme to, jak lidé bydlí, jak se oblékají anebo co jedí. Životní styl může být ale i o tom, co člověk pije. Tudíž se Vaším životní stylem může stát abstinence.

Abstinovat může člověk z několika důvodů
·        Z důvodů zdravotních.
·        Z přesvědčení nebo náboženských důvodů.
·        Už si sáhl na dno sklenky a teď si řekl – „DOST!“
·        Nebo mu to prostě nic neříká.

Pro člověka, který alkohol naprosto odmítá, může být docela těžké objevovat se ve společnosti. Hlavně pro toho, který s abstinencí teprve začíná. Vždy se najde někdo, pro koho je přímo životním posláním dát si s Vámi alespoň jednu skleničku.

Co můžeme udělat v takovém případě? Odborníci mají pro tuto situaci několik rad.
1.      Nabízejícího ignorovat.Prostě se dívám skrze něho někam do dálky a pak odejdu. Asi si o mě pomyslí něco ošklivého. V tom případě jsou síly vyrovnány.
2.      Slovně odmítnu a rázně odpochoduji.Jestliže je svůdce neodbytný, mohu být důraznější a přímo mu říci, aby se staral sám o sebe a dal mi pokoj.

Abstinence se vyplatí

Jsou situace, kdy nemohu odejít od stolu a pokušitel sedí na vedlejší židli. Pak se mohu stylizovat do pozice rozbité gramofonové desky a stále dokolečka opakovat: „Nechci, nechci, nechci…“ Jistě ho to přestane bavit. A abychom ho trochu znejistěli, je dobré mu doporučit, aby i on přešel do týmu abstinentů. Možná je dobré zvednout varovně prst a dodat: „Přestaň pít, dokud je čas.“

V případě, že si chci zachovat s nabízejícím dobré vztahy, budu pochopitelně mírnější.Mám-li obavu, že můj nový životní styl bude pro něho nepochopitelným, řeknu mu, že mi to zakázal lékař. Popřípadě, že jsem tu vozem.

Abstinence přináší určitě mnoho výhod.
·        Ušetřené zdraví.
·        Zbytečně nevyhazujeme peníze.
·        Už nikdy nepoznáme kocovinu.
·         Alkoholismus může rozvíjet deprese.

2/5 - (1 vote)