Češi jsou proslulí svou pověstí velkých milovníků psů a koček. S tím pochopitelně souvisí i časté cestování s nimi na různé výlety, cvičáky, výcvikové kurzy… Avšak jen málokterý majitel dodržuje zákonem daná ustanovení pro přepravu domácích mazlíčků. Je sice pravda, že se jedná o ustanovení poněkud volná, protože striktně neudávají, jak by takové zvíře mělo být přepravováno, ale na druhou stranu z nich jasně vyplývá, že by zvíře mělo být za jízdy zajištěno a to tak, aby nezpůsobilo nehodu a při případném nárazu neublížilo sobě ani ostatním cestujícím.
Důvod proč nenechat psa za jízdy volně pobíhat kabinou je velmi jednoduchý:
Při nárazu se nezajištěný pes snadno stává nebezpečným tělesem, může například proletět předním sklem a těžce zranit sebe, řidiče nebo kohokoli jiného v autě. Hmotnost psa se totiž při prudkém pohybu dopředu až několikanásobně krát zvětší oproti skutečnosti. Není tedy divu, že takové nehody pak často končí velmi smutně, většinou smrtí zvířete, a někdy dokonce i majitele. Přitom, kdyby bylo zvíře zajištěné, k ničemu takovému by nemuselo dojít.
Dnes už je mnoho možností, jak tomu předejít:
Stačí pejskovi pořídit postroj a k němu speciální pás, který se připne k sedačce jako ten náš. Délku pásu můžete nechat klidně tak dlouhou, aby si pes mohl pohodlně sednout i lehnout. Tím zajistíte dostatečnou bezpečnost a pejska navíc nijak výrazně neomezíte. Náklady na takovýto pás a postroj jsou oproti ostatním možnostem velmi nízké. Navíc postroj můžete využít klidně i při každodenní procházce.
V případě ale, že máte větší plemeno či více psů, je určitě lepší zvolit bezpečnostní mříž či stabilní klec do zavazadlového prostoru. Kvalitní kovové klece jsou dnes často tak odolné, že ani při nárazu se nezdeformují a psy bezpečně ochrání. Nikdy ale pejska do klece nenuťte násilím či jej tam neposílejte za trest. Mělo by to být pro něj útulné místo, kde se cítí bezpečně a pohodlně. Takže nácvik jedině pozitivní metodou.