Barvy v našem životě

Home / Životní styl / Barvy v našem životě

Život každého z nás se skládá z mnoha barev a jejich odstínů, nikdo nemá své dny jen černobílé, barvy najdeme všude, prostupují vším kolem nás. Někdo rád experimentuje s různými odstíny barev, zkouší nové a nové, jako třeba kobaltovou modř, khaki, lososovou nebo antracitovou. Naproti tomu je velká část lidí, kteří si vystačí se základními barvami a o purpurové, smaragdové nebo petrolejové nikdy neslyšeli. Symbolika barev je ale pro každého z nás velmi zajímavá, z nějakého důvodu si vybíráme do šatníku nebo domů určité barvy, které se nám líbí, dobře na nás působí, cítíme se dobře, když je máme na sobě nebo se na ně koukáme.
obličej od barev
Z pohledu fyziky je barva vlastně vlnová délka viditelného světla. Barevně vidíme díky třem druhům receptorů, tzv. čípkům. Naše oko má čípky citlivé na základní tři barvy – červená, zelená a modrá. V grafice se můžete často setkat s pojmem RGB (red, green, blue).
Základní barvy jsou tedy tři:
·         Červená
·         Zelená
·         Modrá
Smícháme-li dvě základní barvy dohromady, vzniknou nám další, tzv. sekundární barvy. Takto si můžeme namíchat oranžovou, fialovou a zelenou. Kdo z nás by si nepamatoval na výtvarnou výchovu na základní škole, kde jsme si takové mixování barev dohromady mohli vyzkoušet.
Červená jako krev
Červená symbolizuje krev, energii a sílu do života. Když si představíme srdce, je vždy červené, je to barva srdečnosti a upřímnosti.
Červené oblečení působí na své okolí provokativně a energicky. Ne nadarmo se dámské spodní erotické prádlo dělá ve velké většině v červené barvě, jeho účelem je právě provokace a jakási lascivnost. Stejně tak španělské býčí zápasy – býci se provokují právě červenou látkou. Překvapivé je, že býci jsou barvoslepí a červená barva na ně tedy nemá žádný účinek, býka rozzuří samotné mávání látky před jeho očima.
 kabiny na pobřeží
Modrá jako nebe
Modrá je barva oblohy, oceánu, klidu, míru, vyrovnanosti. Pohled na klidnou modrou hladinu moře nebo jezera v nás navozuje až božskou harmonii a klid. Modrá symbolizuje věrnost, důvěru a něhu.
Pokud rádi oblékáte modrou, jste pravděpodobně citliví a romantičtí introverti. Modrou mají rádi lidé, kteří upřednostňují ve svém životě klid a tradice.
Zelená jako tráva
Zelená je barvou přírody, trávy, stromů, listů. Zelenou vyjadřujeme náklonnost, soucit a ochotu pomáhat druhým. Zelená symbolizuje také zdraví, hojnost, harmonii a naději.
Pokud je vaší oblíbenou barvou zelená, rádi dáváte lásku druhým lidem a pomáháte jim s motivací sama sebe. Čistě zelená barva symbolizuje konzervativní jednání, snahu zachovat si to, co se nám již podařilo dosáhnout a neměnit to. Modrozelenou mají rádi lidé, kteří na sebe i své okolí kladou vysoké nároky. Žlutozelené dávají přednost lidé, kteří mají rádi změny a nebojí se zkoušet nové věci.