Smrt velkého tvora

Home / Business / Smrt velkého tvora

Podnik je zatraceně veliké zvíře, které svým životem ovlivňuje dalekosáhlé okolí. Někdy ani nevíme, kam až všude sahají vnější hranice podniku, ve kterém pracujeme, ačkoli je povinností právě managementu, právě tohle vědět. Protože tak jak ovlivňujeme my je, tak ovlivňují oni nás a nenechte si nic nalhat, lidi poslední dobou vyhledávají konflikty a jak je známo konflikt přináší problémy a změny.
ozubená kolečka

Veliké problémy

To jsou ty, kdy vám začne téct do bot tak, že nestíháte vylévat vodu. Většinou jsou způsobeny špatným řízením firmy, chybnými rozhodnutími, nebo nějakou drobnou nepříjemností, jako jsou třeba změny v preferencích zákazníků, objevení nového segmentu trhu a podobně. Bylo by nehezké vytahovat takové klišé, jako je světová krize, ale pohyby peněz jsou většinou další důležitý aspekt života podnikatele, který nás ovlivňuje.
–          Přechodné problémy: ty přijdou a odezní, jako bolest hlavy, jenomže se mohou vracet a tak byste měli vždy udělat opatření a průzkum, abyste to jednou nerozdýchali jen proto, aby vás to podruhé srazilo na kolena
–          Velké problémy: za těmi kráčí restrukturalizace firmy, což nemusí být špatné, když odhlédneme od toho, kolik lidí bude vyhozeno z práce, kolik padne zakázek, jak se vám budou po firmě potulovat krizový manažeři a jak bude provětrán každý tajný fond, který máte, aby se nějak zvládlo období nepřízně.
–          Smrt: firma končí, její značka je odepsána z obchodního rejstříku, co mohlo být prodáno, je prodáno, vydraženo nebo převedeno na jiné firmy, pro něž to má určitou hodnotu. Všichni zaměstnanci vyhozeni. Poškození vyplaceni, akcionáři shrábnou zbytky a z továrny se stane na dobu neurčitou místo duchů.
problém a řešení

Životní cyklus

Všechno na tomto světě ho má. Je to stejné jako s člověkem. Firma se zrodí z nápadu a počátečních financí, roste jako dítě a dospívá až do dospělosti, kdy už nemůže poskytnout více, a tak je hnána dál, nezmenšeným tempem. Občas se něco vyspraví, přidělá nová končetina, přijde první úpadek, pak další, nakonec už ale stejně nestíhá ve stále větším konkurenčním prostředí a padne.

1/5 - (1 vote)