Jestli je nějaké úskalí, se kterým se lidé setkávají, pak je to úskalí při nákupu letní obuvi. Především u nákupu letních sandálu, jelikož jsou u nich často nevhodně řešené stélky. V takových botách bývají špatně postavené záprstní kůstky a na místo toho, aby noha našlapovala na vnější nebo vnitřní chodidla, noha došlapuje celou její plochou. Něco takového vede k nadměrnému napínání vazů, které propojují prsty příčně mezi sebou. Tímto se mění způsob chůze z přirozeného stylu na nevhodný a dochází ke změnám oběhového systému chodidel, což vede k nepříjemným otokům. Záleží poté i dost na tom, do jaké míry je chodidlo postiženo deformací klenby. V takovém případě se poté neobejdete bez pomoci ortopeda nebo speciálních vložek do bot, které se musejí vyrábět na míru.
Když se řekne termín zdravotní obuv, většina lidí si vybaví zdravotní sandály. Doba se ale mění a poptávka po obuvi je už někde jinde. Neustále roste a lidé se již nebolí tolik jako dříve hodit za hlavu zastaralé názory, že zdravotní obuv rozhodně nepatří mezi módní trendy. Jakmile se tento typ obuvi rozšířil, začali výrobci vyrábět dokonce i outdoorovou obuv. Ti, kteří milují turistiku, se bez kvalitních bot rozhodně neobejdou. Postupně se trend tohoto pohledu na chůzi rozšířil i mezi výrobce módních bot.
Mezi hlavní zásady výběru správné obuvi patří například výběr správné velikosti, jelikož bota nesmí tlačit. Je vhodné volit přírodní materiály, které se časem přizpůsobí tvaru chodidel. Sedět by měl i horní díl obuvi. Stélka by neměla být plochá, ale vhodně tvarovaná.
I v ohybu mezi prsty musí být pružná a to proto, aby se zabránilo tvorbě potu. Podpatek by neměl u dětské a pánské obuvi přesáhnout 2,5 cm a u dámské 5 cm. Některé ženy si ani neuvědomují, že příliš časté nošení bot, které mají vysoké podpatky, zkracuje Achillovu šlachu a způsobuje deformace chodidel, bolesti páteře a jiné další zdravotní problémy.
Každá bota by měla sloužit jako tlumič nárazů. Nejvíce záleží na podešvi a na stélce, která brání tomu, aby vznikla plochá noha.